Pensjonat Bajka to drewniany dom w góralskim stylu na zboczu góry Żar zaledwie 300 metrów od kolejki. Pensjonat wykończony jest w wysokim standardzie z salonem z kominkiem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, 5-cioma sypialniami, strefą SPA i relaksu oraz mini placem zabaw dla dzieci. Zobacz galerię zdjęć Pensjonatu Bajka.
Sprawdź atrakcje w pobliżu noclegu Pensjonat Bajka (góra Żar, Międzybrodzie Żywieckie, Żywiec):
DO 10 KM
Elektrownia Porąbka-Żar
Jest jedyną w Polsce elektrownią podziemną i drugą co do wielkości elektrownią szczytową-pompową w kraju. Mieści się w Międzybrodziu Bialskim, w obrębie kaskady rzeki Soły. Jej moc wynosi 500 WM. Została oddana do użytku w 1979 roku. Elektrownię wyróżnia zdolność do szybkiego reagowania na zmiany obciążeń w systemie elektroenergetycznym, sięgająca 94% wysoka dyspozycyjność oraz nowoczesne rozwiązania techniczne. Jest unikalnym obiektem nie tylko ze względu na swoją konstrukcję, ale również dzięki walorom krajobrazowym i przyrodniczym.
Salamandra plamista
W naszym ogrodzie często można spotkać Salamandrę psalmistą, która uwielbia wygrzewać się na kamiennej skarpie. Salamandra to drapieżny prowadzący samotniczy tryb życia płaz ogoniasty który w Polsce jest objęty ścisłą ochroną. Spotkanie z nią nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka, jej skóra w obronie wydziela gorzki śluz, który może podrażnić oczy.
Czupel
Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego położony w zasięgu półgodzinnego trekkingu z naszego pensjonatu. Jego wysokość to 930 m n.p.m. Tuż przed szczytem mamy możliwość zobaczenia szczytu Góry Żar. Zimą na zachodniej części Magurki można uprawiać narciarstwo biegowe. Pomiędzy Czuplem a Magurką znajduje się Jaskinia Wietrzna Dziura. Czupel zaliczany jest do Korony Gór Polskich.
DO 20 KM
Szczyrk – Kolej linowa na Skrzyczne
Kolej linowa na Skrzyczne to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Wybierając tę atrakcję turystyczną możesz skorzystać z z nowych, 4-osobowych kanap wchodzących w skład kolei linowej o przepustowości do 2400 osób na godzinę, dzięki której dojedziesz z dolnej stacji Szczyrku przez Jaworzynę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Na szczycie czekają na Ciebie wspaniałe widoki na panoramę Beskidów a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.
Szczyrk
Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Organizowane są na niej najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Od wielu lat organizowane są nań najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Pierwsze odbyły się już 14 lutego 1937 roku. Ich organizatorem był WKS Bielsko-Biała.
Beskid Sport Arena (BSA)
Otwarty w grudniu 2016 całoroczny kompleks sportowy stanowiący jednocześnie nowoczesny ośrodek narciarski oraz zaplecze sportowo-rozrywkowe. Beskid Sport Arena (BSA) to jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowo-rekreacyjnych w Beskidzie Śląskim. Zlokalizowany jest w Szczyrku, w Dolinie Białej.
DO 30 KM
Inwałd – Park Rozrywki
Ogromny kompleks turystyczny składający się aż z 4 parków rozrywki. Inwałd Park to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi, niezależnie od ich wieku! Każdy z parków wchodzących w skład Inwałd Parku posiada inny profil, jednak wszystkie nawiązują do tradycji i kultury regionu. Jeśli uwzględnimy jeszcze masę dodatkowych rozrywek, to mamy idealny przepis na świetną rodzinną zabawę przez cały dzień!
Park Miniatur „Świat Marzeń”
Spacerując ogrodowymi alejkami, możemy zobaczyć tu 60 miniatur najsłynniejszych budowli świata, jak londyński Big Ben, rzymskie Koloseum czy posągi z Wyspy Wielkanocnej, ale także perły polskiej architektury – między innymi Stadion Narodowy czy Sukiennice. Bezsprzecznie to doskonała okazja do poszerzenia swoich horyzontów, bez odbywania podróży dookoła świata. W jeden dzień zobaczycie wszystkie najsławniejsze atrakcje z całego świata – takie rzeczy nie dzieją się na co dzień!
Lunapark
Goście parku miniatur mogą korzystać też z lunaparku, w którym znajduje się m.in. autodrom, rwąca rzeka, karuzele i kolejki (koniecznie odwiedźcie Egipt Spinning Coaster). Możecie tu także obejrzeć seans w kinie 5D, przejść Zielony Labirynt, wejść do domu strachów Egipt Horror Show (tylko dla osób o mocnych nerwach), pojeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku, udać się na koło młyńskie czy obejrzeć Wystawę Tutenchamona – a to jeszcze nie wszystko! Nie zapominajmy także o dużym placu zabaw czy innych, pomniejszych atrakcjach!
Warownia Inwałd
Niewątpliwie można tutaj poczuć się jak w baśni rycerskiej. Zbudowano tu przypominający czasy średniowiecza zamek z basztą widokową, Zbrojownią i Salą Tortur, oraz podgrodzie z drewnianymi chatami rzemieślników, w których możemy zobaczyć ich przy pracy. W Warowni prowadzi się lekcje „żywej historii”, które znacznie odbiegają od tych tradycyjnych, spotykanych w szkole! Znajdziemy tutaj również Park Ruchomych Smoków. Poznamy tu różne rodzaje tych stworzeń, ich dietę czy nazwy… ale także poszukamy tu jaj, z których się one wykluwają. Znajdziecie je wszystkie? W podziemiach tej warowni czeka na was jeszcze inna ciekawa atrakcja – jest nią paintballowa Laser Arena. Pełno w niej dekoracji w kształcie smoków i postaci znanych ze średniowiecza!
Dinolandia
Kraina Dinozaurów, w której znajduje się ponad 50 modeli tych prehistorycznych gadów, odwzorowanych w różnych wielkościach. Największy jest 22-metrowy Memenchizaur. Zobaczymy tu również bogatą kolekcję szkieletów i skamielin. Poza tym jest tu też park linowy, minigolf, małpi gaj, dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne czy euro bungee. Są też nietuzinkowe atrakcje, jak plaża, na której czeka szkielet dinozaura do odkopania albo Jaskinia Tajemnic – labirynt, w którym uwięziony jest groźny stwór. Wędrując krętymi korytarzami można tam spostrzec między innymi dawne malowidła naskalne.
Ogród Jana Pawła II
Jedyne w swoim rodzaju miejsce poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych Polaków. W końcu Inwałd leży niedaleko Wadowic, Krakowa czy Kalwarii Zebrzydowskiej – wyjątkowo ważnych miejsc dla Karola Wojtyły. Niezwykłość parku polega na tym, że wiedzę o życiu i czynach papieża-Polaka zdobywamy spacerując po przepięknym 3-hektarowym ogrodzie, który stanowi żywy obraz Jana Pawła II wraz z Bazyliką św. Piotra i Bazyliką NMP w Wadowicach. Są tu zdjęcia i historie. Łączna długość alejek wynosi aż 8 km. Można zatem powiedzieć, że jest to żywe muzeum papieża.
Obraz Matki Boskiej Zbójnickiej w Sanktuarium p.w. Narodzenia NMP w Inwałdzie
Obraz Matki Bożej jest pochodzenia skandynawskiego i powstał w XV wieku. Do Polski trafił w 1534 r. Przywieziony został z Węgier przez grasujących w okolicach Andrychowa zbójców. Obraz Maryi był własnością herszta bandy i wisiał w kapliczce wybudowanej na palach na inwałdzkim stawie. Zbójcy podpływali tam na łodziach. W niedługim czasie banda została rozbita przez Augustyna Kordeckiego, późniejszego przeora i obrońcę Jasnej Góry. Wyprawił się on na zbójców, gdyż ci porwali jego siostrę z dworu Zebrzydowskich. Po tych wydarzeniach herszt bandy się nawrócił, a obraz NMP przekazał mieszkańcom Inwałdu.
Korbielów
Korbielów bezsprzecznie zaliczany jest do jednych z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Wyciągi na szczycie Pilsko 1557 m zaraz po Kasprowym Wierchu są najwyżej położonym wyciągiem w polskich górach. Pilsko oferuje wiele tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, trasy są ratrakowane, a w dolnej części dodatkowo zaśnieżane i oświetlone. Sezon narciarski rozpoczyna się tu bardzo wcześnie i trwa niekiedy do początku maja. Znajdują się tu 2 wyciągi krzesełkowe i kilkanaście wyciągów orczykowych. Działa tu wiele szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu.
DO 40 KM
Zbójeckie Okno lub Diabelskie Okno – ostaniec na południowych stokach Beskidu w Beskidzie Małym, między Potrójną a Łamaną Skałą. Znajduje się w lesie, tuż przy żółtym szlaku turystycznym prowadzącym obok chatki studenckiej zwanej Chatką pod Potrójną. Pod względem administracyjnym jest to teren przysiółka Zakocierz należącego do miejscowości Ślemień. Według Mieczysława Klimaszewskiego jest to najciekawszy utwór skalny w całym Beskidzie Małym. Zbudowany jest z warstw piaskowców o różnej twardości, te bardziej twarde tworzą występy. Występują też bardziej miękkie zlepieńce, które w wyniku wietrzenia ulegają wymywaniu i powstają w ich miejscu szczeliny i obłego kształtu wklęśnięcia.
Skała ma postać baszty skalnej o wysokości 7 m. Jest dobrze wyodrębniony od podłoża, zrasta się z nim tylko podstawą i tylną ścianą. Tego typu formy skalne powstają w wyniku intensywnego obnażania się stromych skalnych zboczy. Mniej odporne elementy skalne ulegają wietrzeniu i są znoszone przez wodę podczas większych ulew, pozostają tylko bardziej odporne na wietrzenie fragmenty skał. Bardzo charakterystyczną cechą tej skały jest pionowe okno skalne o wysokości około 1 m. Powstało wskutek wykruszenia się piaskowca.
WADOWICE
Wadowice to rodzinne miasto największego Polaka współczesnych lat. Zapraszamy do zwiedzania wg szlaku Jana Pawła II. Szlak Karola Wojtyły istnieje w Wadowicach od 2005 r. Ma ok. 4,5 km długości i prowadzi przez 13 obiektów. W trakcie zwiedzania będziemy mieli okazję poznać miejsca bezpośrednio związane z życiem Papieża i zasmakować słynnych kremówkach. Szlak można zdobyć bezpłatnie w Biurze Informacji Turystycznej przy ul. Kościelna 4. Zwiedzanie ułatwi nam również aplikacja multimedialna „Szlak Karola Wojtyły” którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz App Store.
DO 50 KM
Wisła – Skocznia Adama Małysza
Jest to duża skocznia narciarska z punktem konstrukcyjnym K120 zbudowana na północnym zboczu grzbietu Cienków w Wiśle-Malince. Budowa obiektu rozpoczęła się w roku 2005 a pierwszego skoku dokonał sam Adam Małysz skacząc kilka metrów więcej niż wynosi jej punkt konstrukcyjny (126 m). Skok nie był oficjalnie mierzony a rekordzistą tego dnia okazał się Piotr Żyła, który wylądował na 130 metrze.
Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki to godne uwagi, przepiękne miejsce w Wiśle doskonałe na spacery rodzinne, a dzięki asfaltowej drodze dostępne również dla rodziców z malutkimi dziećmi i wózkami. Można tu dotrzeć samochodem, który należy zostawić przed wejściem na parkingu płatnym, ponieważ w dolinie panuje zakaz ruchu, dzięki czemu można cieszyć się spokojem, bliskością przyrody, czystym powietrzem, a przede wszystkim szumem wody towarzyszącym podczas spaceru.
DO 60 KM
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo kulturowe. To nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy. Jego powstanie datujemy na rok 1602 a fundatorem klasztoru i kalwarii był Mikołaj Zebrzydowski. Do Kalwarii rocznie przyjeżdża 2 mln pielgrzymów podziwiających miejsce, którego nie da się opisać słowami. Z pewnością trzeba zobaczyć.
Jezioro Czerniańskie
Zbiornik wybudowany w 1973 r. w miejscu połączenia Czarnej i Białej Wisełki w Wiśle. Powierzchnia zbiornika to 360 tys. m² była możliwa do osiągnięcia po wybudowaniu 270 metrowej zapory o wysokości 37 metrów.
Sucha Beskidzka Zamek Suski
Renesansowy zamek czasami nazywany jest Małym Wawelem, przez co podkreśla dumę mieszkańców miasta z tej architektonicznej perełki. Zamek to charakterystyczna dla renesansu trójskrzydłowa rezydencja, zbudowana na planie prostokąta. Posiada cztery wieże otaczające prostokątny dziedziniec. Przydomek Mały Wawel zamek uzyskał dzięki krużgankom, które przypominają wawelskie. Za jego obecny kształt odpowiedzialni są Tarnowscy, którzy go rozbudowali. W chwili obecnej rezydencja jest własnością miasta, które stworzyło w nim muzeum, Miejski Ośrodek Kultury oraz biuro informacji turystycznej. W otoczeniu budynku działają oranżeria i browar, a w jego zabudowaniach gospodarskich prezentowane są wystawy etnograficzne.
Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu
Nowoczesna 4-osobowa kolej linowa z systemem zwalniającym przy wsiadaniu i siadaniu – otwarta przez cały rok! Kolej jest przystosowana do przewozu rowerów. Przyjazna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sportów zimowych.
Tor Saneczkowy Czantoria
Tor saneczkowy mieści się na wysokości ponad 800 metrów n.p.m., niedaleko samego szczytu Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.). Trasa ma długość 710 metrów jej głównym atutem są świetne widoki na Beskid Śląski. Podczas zjazdu musimy kontrolować prędkość za pomocą hamulca. W trakcie jazdy pokonujemy 9 nawrotów i kilka malutkich, za to odczuwalnie wpływających na wrażenia zakrętów.
Babia Góra 1725 m n.p.m
To masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego. To najwyższy szczyt Beskidów zaliczany do Korony Gór Polskich. Istnieje wiele legend tłumaczących pochodzenie oryginalnej nazwy. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, inna głosi że to skamieniała z żalu kochanka zabitego zbójnika. Z najwyższego wierzchołka roztacza się panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz góry Słowacji. Na wysokości 1180 m znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny oferujące miejsca noclegowe i ciepłe posiłki.
Lanckorona
Miejscowość Lanckorona to wieś założona w województwie małopolskim w 1361 r. powstała ze względu na częste odwiedziny bogatych terenów łowieckich przez Kazimierza III Wielkiego i bliską odległość od Wawelu (30 km). We wsi znajduje się unikatowa oryginalna drewniana zabudowa z drugiej połowy XIX w a na wzgórzu pozostały ruiny kamiennego zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zamek pełnił funkcję strategiczną, chroniąc drogi do Krakowa. Twierdza jak i sama miejscowość była świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W roku 1771 Konfederaci Barscy stoczyli pierwszą bitwę z wojskami rosyjskimi. Druga bitwa pod Lanckoroną miała miejsce 23 maja 1771 r. Przez niektórych historyków uważana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe.
Koniaków
Mała wieś położona w powiecie cieszyńskim w gminie Istebna. Jest najwyżej położoną wsią w Beskidzie Śląskim, Koniaków jest znany przede wszystkim z produkowanych w nim ozdób koronkowych i części garderoby. Największym powodzeniem wśród turystek cieszą się koronkowe stringi, które w czasach popkultury rozsławiły tę miejscowość na cały świat.
Jerzy Kukuczka
Tuż przy wsi Koniaków w miejscowości Istebna znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki i pomnik najwybitniejszego polskiego himalaisty. Izba pamięci to prywatne muzeum prowadzone przez jego żonę Cecylię w domu, który nabył od swojej rodziny pod koniec lat 80 tych. Miejsce jest wypełnione prywatnymi rzeczami Jerzego, sprzętem wspinaczkowym, zdjęciami z wypraw, medalami i wieloma pamiątkami po himalaiście. Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: 508 389 558
Willa Bajka
Cena od 1 200 zł za dobę
Pensjonat Bajka to drewniany dom w góralskim stylu na zboczu góry Żar zaledwie 300 metrów od kolejki. Pensjonat wykończony jest w wysokim standardzie z salonem z kominkiem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, 5-cioma sypialniami, strefą SPA i relaksu oraz mini placem zabaw dla dzieci.